Co je dobré vědět o akupunktuře?

Akupunktura je alternativní léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Spočívá v aplikaci akupunkturních jehel do biologicky aktivních bodů na povrchu lidského těla. Stáří této léčebné metody kolem 7000 let. První objevené akupunkturní jehly byly vyrobeny z kostí a jejich předpokládaný věk je 7000 let. Největší rozvoj této metody dosáhla v 7. století v Číně, kde byla uznána samostatným léčebným oborem.

Metodika akupunktury vychází z tradiční čínské medicíny a filozofie a opírá se o několik principů: Nejdůležitější princip Jin – Jang, který vychází z taosiismu. Tato filozofie jej popisuje jako dvě opačné neustále spolu soupeřící prvky, které však nemohou existovat jeden bez druhého. Jejich vnitřní boj utváří životní energii – čchi. Jin Ženský prvek zahrnuje negativní spektrum energie: tmu, chlad, klid, noc, atd. Z hlediska léčby sem spadají tzv. plné orgány, které provádějí resorbci, zpracování a ukládání látek: srdce a jeho obal, plíce, játra, ledviny, slezina. 

Příliš mnoho energie Jin může způsobovat únavu, zadržování tekutin, výtoků nebo mravenců. Jang Mužský prvek je opakem, analogicky tedy kladnou energií: světlo, teplo, aktivitu, den, atd. Příslušejí mu tzv. duté orgány přijímání živin a vylučujících zbytků: žaludek, střeva, žlučník, močový měchýř, vaskulární systém tři ohřívače. Příliš mnoho této energie může způsobit vysoký krevní tlak, migrénu nebo jiné akutní bolesti. 

Je ale důležité si uvědomit, že na základě své fyziologické funkce má každý orgán jistý podíl Jin a Jang, ty se vzájemně přecházejí a transformují se. Zdravý organismus má tyto principy v rovnováze a jejich energii proudí akupunkturními drahami, tj. meridiány. Je-li to stav dlouhodobě narušen, lidské tělo je nemocné. Akupunktura se snaží předcházet vzniku nerovnováhy, popřípadě odbourávat její příčiny. Akupunktura se snaží diagnostikovat jakékoliv špatné odchylky energie a ty pak vyrTerapie spočívá ve vpichování ocelových jehliček do příslušných akupunkturních bodů.Tradiční čínská medicína popisovala 365 takovýchto bodů, dnes jsou uváděno až 2000. Většina z nich leží na některých z 14 drah, tzv. meridiánech.